Tento web používa k poskytovaniu služieb, personalizácii reklám a analýze návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte.

Již brzy nové webové stránky 

Ako na odzimovanie bazéna?

Na jar, keď sa objavujú pekné slnečné dni, už sa mnohí tešia, ako si pôjdu zaplávať. Ak ste šťastlivci, že máte svoj vlastný bazén doma, potom ešte pred samotným kúpaním je potrebné, aby ste ho na novú sezónu pripravili. A ako na to sa dočítate v nasledujúcom článku.
 

Rady pre odzimovanie bazéna

Odzimovanie sa robí v momente, akonáhle sú teploty stabilne okolo 10 ° C. Základným krokom je predovšetkým začať novú sezónu s čistotou. V prvom rade teda odstráňte všetky mechanické nečistoty, ktoré sa počas zimy do bazéna dostali. Aj pri správnom zazimovaní na konci predchádzajúcej sezóny tento krok nikdy nevynechajte. Akékoľvek mechanické nečistoty a rastlinné zvyšky vo vode sú základom budúcich problémov.
 
Po odkrytí bazénu a upratovania plavákov, ktoré slúžili na ochranu pred porušením bazéna mrazom, sa najskôr odstránia nečistoty z bezprostredného okolia bazénu. Potom nasleduje očistenie stien bazéna pomocou hubky či jemnej kefy nad vodnou hladinou. K tomuto kroku slúžia špeciálne gélové prostriedky. Odporučiť môžeme napríklad Čistič okrajov bazénov - Compactal gél, prípravok Compactal, alebo praktické balenie Laguna Clear spray s ostrekovacou hlavicou.
 

Ďalším krokom bude doplnenie vody v bazéne asi 10 cm pod jeho okraj a osadenie a zapojenie filtračnej jednotky. Môžeme to zvládnuť sami alebo sa obrátiť na odborný servis. Nezabudnite predovšetkým dať pozor na uzemnenie a vyskúšanie správnej funkcie prúdového chrániča. Tiež je potrebné dať pozor na to, aby pri skúšaní filtračné jednotky bolo už plne zavodnené čerpadlo. Následne sa odstránia pomocou hadice či bazénového vysávača usadeniny z dna bazéna. Ich množstvo môže byť po zime skutočne veľké a odporúčame vypraní filtračné vložky aj niekoľkokrát za sebou.

 

S pomocou bazénovej chémie

Bez bazénovej chémie sa pri údržbe bazéna nezaobídete. Prvé ošetrenie vody sa robí hneď po napustení (či dopusteniu) bazénu vodou a jeho mechanickom vyčistení. Pomocou šokové dávky chlóru (prípravok Laguna chlór šok v dávke 100 g na 10m³ alebo Chlór super shock - granulát v dávke 70 g na 10m³) vykonáme prvý krok. Následne pridáme dávku Algicidu - pre zabránenie vzniku rias (dávka 100-200 ml na 10m³ bazénovej vody). Potom by sa mala na dva dni pustiť bazénová filtrácia na trvalý chod. Filtrácia by mala bežať bez urýchľovania protiprúdom, pretože tým môže iba klesnúť jej účinnosť.

Ak sa voda zafarbí po prvom ošetrení do hneda či do zelena, je to známkou, že je v nej obsiahnuté železo či mangán. Odstrániť možno pomocou špeciálnych prípravkov ako je Calzestab či Metal Magic.

Hodnoty pH upravujeme asi týždeň po zachlórovaní bazéna. Zmeriame hodnotu pH pomocou testera a upravíme pH vody. K tomu slúžia prípravky Laguna pH plus alebo Laguna pH mínus, podľa aktuálne nameraných hodnôt, aby hodnota pH predstavovala optimálnych 7,2-7,6. Ak je voda zelená od rias, je lepšie mať hodnotu pH skôr o niečo vyššiu, aby chlórové prípravky mali vyššiu účinnosť. Toto však platí len pre prvé čistenie, kedy sa bazén ešte aktívne nevyužíva.

V prípade, že ste už na jeseň nevymenili piesok vo filtrácii a používate ho viac ako dve sezóny, je teraz ten najvhodnejší čas pre jeho výmenu, aby ste mali v sezóne zabezpečenú účinnú filtráciu bazénovej vody.
 
Po všetkých predchádzajúcich krokoch môžete pristúpiť ku klasickému ošetreniu vody pomocou niektorých z multifunkčných tabliet. Ako zaujímavú alternatívu môžeme odporučiť skvelé Multifunkčné tablety 6v1. V prípade, že máte na objem malý bazén, sú vhodné 20gramové Mini tablety Triplex či Multifunkčné tablety Mini. Nezabudnite od začiatku používať na zakrytie tiež solárne plachty, ktoré jednak urýchli vyhriatie bazéna na príjemnú teplotu a tiež zabráni padaniu nečistôt.

Správné odzimování je základem pohody v koupací sezóně


Za použitia bezchlórové chémie GUAA

Podobne ako u iných druhov chémia je najskôr potrebné dokonale vyčistiť bazénovej steny a dno. Po odstránení mechanických nečistôt a vodného kameňa vhodnými prípravkami, ktoré sú zhodné ako u chlórové či iné používané dezinfekcia, dopustíme bazén, upravíme hodnoty pH na optimálnu úroveň 7,2-7,6 a pustíme filtračné zariadenie.

Podľa stupňa znečistenia môžeme nadávkovať prípravok GUAA Flock v množstve 10-15 ml / vody. Flokulant nám pomôže vyzrážať nečistoty na dno bazéna a odtiaľ je vysajeme bazénovým vysávačom či odsajeme hadicou. Je vhodné znovu skontrolovať filtráciu a prípadne zariadenie opäť prepláchnuť.

Po odfiltrovaní všetkých nečistôt pristúpime k nadávkovaní GUAA Pool Shock v množstve 20 ml / vody. Po dokonalom premiešaní vody sa môžeme kúpať. Prípravky bezchlórové bazénovej chémie GUAA sa potom už používajú podľa odporúčaní.Compactal

Compactal

10,9 EUR 9,8 EUR
Skladom
Metal Magic 1 lt(Metal EX)

Metal Magic 1 lt(Metal EX)

33,7 EUR 30,3 EUR
Skladom
Algicid Standard 1l

Algicid Standard 1l

7,0 EUR 6,3 EUR
Skladom
Laguna ALG Blue 1 l

Laguna ALG Blue 1 l

11,1 EUR 10,0 EUR
Skladom
Laguna chlór šok 2,5 kg

Laguna chlór šok 2,5 kg

21,9 EUR 19,7 EUR
Skladom
Laguna clear spray 0,5 lt

Laguna clear spray 0,5 lt

6,0 EUR 5,4 EUR
Skladom
Zpět do poradny

Prihlásenie k odberu newsletteru
Maximálne dvakrát do mesiaca Vás budeme informovať o našich novinkách a výhodných ponukách.

Bazénová chémia pre vírivé bazény, whirlpooly a SPA. Klasická chlórová chémia, bezchlórová chémia aj kyslíkové tablety. Vždy od renomovaných výrobcov za skvelé ceny. Väčšinu tovaru odosielame obratom. Výhody pre registrovaných zákazníkov, poukážky, zľavy, akcie.
Váš nákup