Akú použiť bazénovú chémiu pre vírivé bazény?

Bazénová chémia pre vírivky

Pre majiteľov víriviek sme pripravili základné informácie a rady, ako upravovať vodu vo vírivom bazéne. Vďaka dobre použitej bazénovej chémii si budete môcť užívať príjemný relax vo vírivke a nebude vás trápiť vyrážky či nepríjemné svrbenie.
 

Rôzne druhy používané chémie

Najprv by bolo dobré, keby ste si nechali pred prvým napustením vírivého bazéna otestovať zdroj vody. Ak totiž budete poznať presne jeho charakteristiku, pomôže vám to následne udržať vodu krištáľovo čistú.

Použitia chémie vo vírivých bazénoch je podobné ako u klasických bazénov, ale má určité špecifiká. Sú uprednostňované iné formy ako je klasická chlórová chémia. Tými inými typmi bazénovej chémie je bezchlórová bazénová chémia, kyslíková bezchlórová chémia alebo použitie brómových tabliet. Všetky typy bazénovej chémie pre vírivky, či už chlórové alebo bezchlórové, nájdete v našom e-shope v záložke bazénová chémia pre vírivky.
 

Prvé ošetrenie vody

Čistá voda ve vířivce je nezbytnou podmínkou příjemné relaxace
 1. Keď je vírivý bazén prvýkrát napustený, môžete pridať prostriedky proti tvorbe vodného kameňa, napríklad Calzestab eisen. 
 2. Nastavenie ideálnej hodnoty pH je základom pre použitie všetkých ďalších prípravkov bazénovej chémie a to ako pre vírivky tak aj pre klasické bazény. Otestujte hodnotu pH pomocou vhodného testera a regulujte alkalitu na úroveň odporúčanú výrobcom. Ideálna hodnota pH je 7,2-7,6. 
 3. Nechajte vodu cirkulovať po dobu 24 hodín.
 4. Otestujte znova pH. Ideálne rozpätie je 7,2-7,6. Ak je to nutné hodnotu regulujte, prípravky na zníženie pH (pH mínus) alebo zvýšeniu pH. (pH plus) môžete kúpiť tu.
 5. Nechajte vodu cirkulovať 30 minút.
 6. Aplikujte kyslíkové tablety alebo kyslíkový granulát v spojení s komponentom II Spa algicidom - kyslíkovým aktivátorom, podľa dávkovania uvádzané výrobcom.
 7. Pri aplikácii bazénovej chémie je vhodné pravidelne sledovať požadovanej hladiny pH a kyslíka v pravidelných intervaloch, najlepšie 1x týždenne. Je lepšie dávať chemikálie v malých množstvách a pravidelne, ako jednorázovo razantne vykonávať úpravu bazénovej vody.
 8. Niekedy sa môže stať, že pri prevádzke vírivého bazéna sa zväčšuje penivosť vody. Pre odstránenie peny ku vhodný tzv. Odpeňovač, ktorým jednoducho pomocou bežnej rozprašovacie hlavice postriekate nežiaduce penu.
 

Rady pre vírivky s ozonátorom

Ak chcete mať vo svojej vírivke krásne čistú vodu, je dobré si zaobstarať ozonátor. Ten totiž pomáha zásadne znižovať potrebu bazénovej chémie. Avšak aj pri jeho použití je dôležité pravidelne sledovať predovšetkým hodnoty pH a aktívneho kyslíku.Doporučujeme držať sa týchto rád: 
 
 1. Sledujte správnu funkciu ozonizátora a tiež ostatných zariadení vírivky. Nepravidelné prebublávania môže signalizovať nejakú blokáciu v čerpadle alebo potrubí, zavzdušnenia cirkulačného čerpadla, špinavú cartridge, nízku hladinu vody, prípadne problémy s fungovaním pumpy.
 2. Skontrolujte, či žhaviaca diel na ozonátore je modrý, aby ste sa uistili, že je ultrafialová žiarovka zapnutá. Pamätajte, že voda vo vašom vírivom bazéne nie je ošetrovaná, ak nefunguje cirkulačný systém. Čím dlhšie v priebehu dňa cirkulačný systém beží, tým čistejší bude vaša voda. Toto nie je problém pri bazénoch s vlastnou cirkulačným čerpadlom. Avšak pri modeloch, ktoré používajú nižšej rýchlosti dvojrýchlostného čerpadla k cirkulácii vody, by filtračný cyklus nemal byť kratší ako 4-6 hodín denne. 
 

Pravidelná údržba vírivého bazéna

Každodenná údržba bazénu

 1. Bazény s nastaviteľnými filtračnými cykly by mali pracovať minimálne 8 hodín denne, aby sa odstránili nahromadené nečistoty, ktoré sa môžu vyskytnúť (4 hodiny pri 12 hodinového režimu). Doba filtrácie samozrejme závisí aj od celkovej vyťaženosti bazéna. Uvedené pravidlo platí pri pravidelnom používaní vírivky asi 2-3 hodiny denne.
 2. Testujte pravidelne pH, aby sa udržiavalo na úrovni 7,2-7,6. Ak je používaný ozonátor, pH by malo byť 7,8 v dobe prevádzky ozonátor.
 3. Môže sa stať, že pri pravidelnom používaní vírivky vďaka zvyškom mydla, kozmetiky a ďalších algicidných prostriedkov vzniká väčšie množstvo peny. Na jej odstránenie sa používa Spa odpeňovač pre vírivé vane. Prípravok sa nalieva priamo do vzniknutej peny, prípadne ešte lepšie je použiť bežný rozprašovač na nastriekanie na vzniknutú penu. Pri opakovanom výskyte peny sa prípravok používa pravidelne. Staršie voda pení viac ako čerstvá a ak sa množstvo peny zväčšuje, môže byť nutné vymeniť celý obsah vody vo vírivke.


Týždňová údržba

Ak bazén nie je v prevádzke: 
 1. Aplikujte prípravok na odstránenie vodného kameňa (Calzestab Eisen), aby ste zabránili tvorbe kameňa a sfarbenie vody. Cirkulujte vodu po dobu 30 minút.
 2. V prípade, že sa objavia nečistoty počas týždňa, by vírivka mala byť ošetrená prípravkom sa šokovú terapiou (prípravky na báze aktívneho kyslíka - Laguna Oxi šok). To eliminuje akýkoľvek zápach a obnoví čistotu vody. Môže sa tiež zvýšiť dávkovanie kyslíka za použitia kyslíkového granulátu, ktorý sa rýchlejšie rozpúšťa ako tablety, a doplnenie o kyslíkový aktivátor. 
 
Ďalším variantom je použitie chlórových prípravkov: Pri vyšších teplotách vody, silnej prevádzke v bazéne, po búrke pod. Môže byť účelná podpora vysokým chlórovaním prostriedkom Chlór - Super shock (CH-Granulát). Počas dlhšej pauzy v používaní bazéna vložte do skimeru chlórové tablety pomaly a pred opätovným použitím bazéna ich vyberte.


Periodická údržba

 1. Tuky, oleje a organické odpady sa môžu akumulovať vo filtri, znížiť jeho výkonnosť a limitovať efektivitu dezinfekčných prostriedkov. Vyčistite filter prípravkom na čistenie kartuše - Filter cleaner. Fyzicky by ste mali čistiť kôš filtra denne. Neodporúča sa používať kyselinu soľnú na kartuši, pretože je to agresívna chemikália, ktorá sa zle vyplachuje, končia späť vo vode a spôsobuje nízku úroveň pH.)
 2. Použitie termokrytu zredukuje odparovanie a tepelné straty. Zakrývajte bazén krytom vždy, keď bazén nie je v používaní.
 3. Akonáhle si raz nastavíte príjemnú teplotu vody, nechajte termostat na tejto hodnote. Výrazné zmeny teploty stojí viac energie.
 4. Minimálne každé dva týždne alebo po každom náročnejšom používaní vyčistite filter a to pomocou špeciálneho prípravku na čistenie filtra. 

Vypustenie vody

Vďaka teplej vode a odparovania sa zvyšuje množstvo nerozpustných látok, preto odporúčame vypustenie a napustenie novej vody do bazéna každé 2-4 mesiace. Interval samozrejme závisí na frekvencii užívania vírivky.
Pred vypustením vody sa odporúča použiť prípravok Čistič víriviek SPA Rohrreiniger pre čistenie cirkulačného systému whirlpoolových van. Tu sa totiž sa môžu usadzovať baktérie, riasy a drobné čiastočky znečistenia. Tieto usadeniny tvoria často biofilm, ktorý je úrodnou pôdou pre ďalšie množenie baktérií. SPA Rohreiniger odstraňuje tento biofilm a čistí potrubný systém. 
Po poslednom využitie vane, kým je plná vody, nalejte 500 ml na 1000 l vody prípravku do skimmeru. Ak je to možné, odstráňte kartušový filter. (Pred odstránením zberného koša a filtra všetky predmety plávajúce vo vode, mohli by byť nasaté do čerpadla.) Zapnite vírivý systém. Po približne 10 minútach môžete vírivý systém vypnúť a vypustiť vodu. Vypláchnite whirlpool čistou vodou. 
Na dôkladné vyčistenie stien vírivého bazéna môžete použiť niektorý z prípravkov na čistenie stien bazéna. (Compactal, Základný čistič).


Je odporúčané raz za čas (pri každom treťom či štvrtom vypúšťanie vírivky) použiť namiesto prípravku Spa Rohreiniger šokovú chlórovú chémiu. Ideálny je pre mäkkú vodu s nižšou aklalinitou Super Schock CH granulát, pre vodu tvrdú Chlórový granulát rychlerozpustný. Prípravok pred vypustením nadávkujeme podľa objemu vody a necháte niekoľko hodín pred vypustením cirkulovať - všetky časti obehového systému vrátane vzduchových trysiek. Po vypustení opláchnite vírivku, vypustite zvyšok vody a môžete opäť po porovnaní hodnoty pH používať kyslíkovovu chémiu.
 
Ako zaujímavá alternatíva sa môže použiť tiež profesionálne prípravok na čistenie vírivých vaní GUAASTAR nepenivý. Tento prípravok sa používa v kúpeľných prevádzkach a v profesionálnych zariadeniach, kde je potrebné obzvlášť dbať o hygienu všetkých zariadení. Použitie tohto prostriedku aj v nekomerčných prevádzkach určite môžeme odporučiť. Tento revolučný koncentrovaný prípravok na báze polymérov PHMG sa skvele osvedčil v mikrobiologických testoch medzi ostatnými konkurenčnými produktmi, ktoré zďaleka nedosiahli tak skvelých výsledkov. 
Použitie GUAASTARU: Vírivé bazény: 100-200ml / m³ do znečistenej vody pred jej vypustením. Dávkujeme úmerne podľa objemu vírivého bazéna (nezabudnite započítať všetku vodu, vrátane prípadnej akumulačné jímky). Nechajte vírivku v chode so všetkými prvkami vodnými aj vzduchovými cirkulovať po dobu 5-10 minút. Potom vylejte vrátane akumulačnej nádržky všetku vodu. Opláchnite steny, prípadne ich dočistite a môžete napúšťať novú vodu.Vodná chemická rovnováha

Vodná chemická rovnováha je zásadná pre celkové fungovanie bazéna. Vodné podmienky u žiadneho bazéne nie sú rovnaké. Vodný zdroj, expozícia vírivého bazéna a frekvencia používania - to všetko môže mať vplyv na vodnú rovnováhu. Nerovnováha vo vode môže následne poškodiť zariadenie, najmä vykurovacie teleso, robí vodu nepríjemnou pre užívateľov a znižuje niekedy zásadne efektivitu prostriedkov bazénovej chémie. Aby bola voda v rovnováhe, musí byť celková alkalita, pH a vápenná tvrdosť v správnom rozmedzí. Poškodenie zariadenia spôsobené nesprávnou vodnou chémiou nie je zahrnuté v záruke

Bazénová chémia - použitie pri problémoch
 

Problém Příčina Riešenie problému
Zakalená voda Tvorba organických nečistôt Tvorba organických nečistôt Nasadenie šokové dezinfekcie (Laguna OXI šok, kyslíkový granulát alebo tablety vo väčšej koncetrácii).
  Vyskoké pH Vyskoké pH Aplikácia prípravku pH mínus pre dosiahnutie optimálne hodnoty pH 7,2-7,6.
  Vysoká alkalita bazénovej vody Aplikácia prípravku na znižovanie pH (pH mínus), kým sa nedosiahne hodnoty celkovej alkality 80-150 ppm. V prípade vysokej tvrdosti vody nad 45 °, je možné použiť kyselinu chlorovodíkovú HCl v množstve cca 0,2-0,3 l na 1m³.
  Vysoká tvrdosť vody Aplikácia prostriedku zabraňujúcemu tvorbe usadenín a vodného kameňa (Calzestab Esen, Laguna Ca).
  Nedostatečná filtracia Znečistený filter - vyčistenie filtra proistředkem na čistenie filtrov - Filter Cleaner.
  Vysoký obsah voľných rozpustených častíc Vypustenie vody z vírivky a napustenie vody nové.
Zafarbená voda Vodné riasy Použitie prípravku na ničenie vodných rias (Algicid špeciál, Algicid štandard).
  Rozpustené kovy vo vode a rozvodoch - meď, železo a ďalšie Aplikácia prostriedku pre zabránenie usadenín týchto kovov a ich odstránenie - Metal Magic (po jeho použití možno vodu ihneď ďalej využívať).
Tvorba peny VVysoká koncentrácia olejov, mydiel a ďalších algicidných prostriedkov vo vode Použitie prípravku pre zníženie penivosti v bazéne -Spa odpeňovač.
  Mäkká voda Aplikácia prostriedku pre zvýšenie tvrdosti vody (vápnika), kým sa nedosiahne hodnoty 150-280 ppm.
Tvorba usadenín  Vysoká hladina vápnika, vysoká alkalita, vysoké pH  Čiastočné upustenie vody a aplikácia prostriedku proti usadeninám (Calzestab Esen, Laguna Ca), korekcia hladiny pH na 7,2-7,6 a zníženie alkalinity.
Zápach Vysoký obsah organických nečistôt  Šoková dezinfekcia.
Podráždenie pokožky Nízka hodnota pH AAplikácia prípravku pre zvýšenie hodnoty pH (pH plus) na optimálnu hladinu 7,2-7,6.