Pohľad do historie wellnes

Pohled do histórie wellness

Už od dávnych čias si ľudia mnohých kultúr radi užívali výhod horúcich prameňov. Tu si môžete prečítať, aká je vlastne história vírivých bazénov a kde všade ich využívali.

Staroveký Egypt 

Bol to prekvapivo staroveký Egypt, kde začali využívať horúcej vírivej vane na terapeutické účely. Podľa archeologických objavov sa tieto bazény začali využívať už 2000 rokov pred Kristom. Tieto primitívne bazény boli vyhĺbené do skalnatej zeme a naplnené vodou, ktorú zahrievali nahriate kamene, ktorý sa vhadzovali dovnútra. Modernejší spôsob ohrevu vody pochádza z doby 600 rokov pred Kristom, kde bola táto kúpeľ vyrobená pre kráľa Phraortese zo starovekej Médska. 

Antické Grécko 

Obyvatelia antického Grécka stavali svoje kúpele blízkosti prírodných zdrojov horúcej vody, tj u vulkánov a geotermálnych prameňov. Spoločenské akcie sa často konali práve v týchto centrách, v miestach bohatých na minerálne látky a teplú vodu. Mnohí z najslávnejších gréckych filozofov, ako napr Hippokrates alebo Platón, písali už vo svojej dobe o prínosoch hydroterapia, teplej vody a minerálov.

Rímske impérium 

Slovo "spa", používané pre vírivky je akronymom pochádzajúcim práve z Rímskej ríše. Keď sa rímski legionári vracali z bitky, aby sa vyliečili z vojnových zranení a chorôb, vyhľadávali horúce pramene a stavali okolo nich bazény, aby táto horúca voda vyliečila ich zranenia. Hovorili tomu "Sanus Per Aquam" (SPA), čo v preklade znamená "liečiť skrze vodu". Okolo roku 25 pred našim letopočtom začínajú Rimania v hojnej miere využívať minerálne a termálne kúpele na účely spoločenského rokovania, vyjednávajú sa tu politickej dohody, obchody a napríklad tiež sobáše patricijských rodín.

Stavali obrovské kúpele, kde mohla relaxovať stovka ľudí naraz, postavili systém akvaduktov, ktoré privádzali minerálnej vody z ďalekých častí ríše a vo vývoji vírivých bazénov dospeli k vyhrievaným bazénom, pod ktorými za podkurovali, aby bola voda dostatočne teplá a otroci pomôcť veľkých dúchadiel vháňali do týchto bazénov bublinky pre relaxáciu. Väčšina veľkých kúpeľov však bola bohužiaľ v čase pádu Rímskej ríše zničená a vývoj sa tak trochu pozastavil.

Ázie 

Po tisíce rokov sa v celej Ázii zameriavajú na liečivé účinky horúcich prameňov a minerálnych prameňov. Toho využili aj Američania, ktorí sa po Druhej svetovej vojne vracali domov a priviezli veľké množstvo poznatkov z tejto oblasti. Jedny z najväčších znalcov v tejto oblasti sú obyvatelia ostrovného štátu Taiwan, čo je spôsobené tým, že leží na geotermálnom páse zvanom Pacifický kruh ohňa. Tento pás je známy najväčšou koncentráciou minerálnych termálnych prameňov na celom svete, ktoré sú navyše spojené s únikom rôznych plynov zo zeme a tak bez umelej pomôcť vytvára bublinkové kúpele.

Moderná doba 

Súčasné moderné technológie nám priniesli možnosť užiť si minerálnej vody a horúcu vodu inak ako u prírodných prameňov. Vodu si môžete napustiť do svojho vírivého bazéna, pridať kvapku vonného oleja a zapnúť program, aký chceme. Relaxácia, masáž, odpočinok ... to všetko v teple vášho domu alebo na záhradke pod letným slnkom alebo tiež vo vírivke obklopené snehom, kedy sa budete cítiť v horúcej vode ako v raji.