Vírivky a ich čistenie - obehový systém

Vírivky a ich čistenie - obehový systém

 
Iste nie je nič príjemnejšie, než ponoriť sa do krištáľovo čistej vody vo vírivom bazéne a relaxovať za počúvania hudby. Vírivé trysky masírujú naše unavené telo, vonné esencie pomáhajú uvoľniť aj našu myseľ a navodzujú dobrú náladu. Nemusíme riešiť žiadne starosti. O čistotu vody je dobre postarané za použitia bazénovej chémie, či už pomocou kyslíkových tabliet či bezchlórové polymérovej chémie. Nič nás nemôže prekvapiť. Alebo je to inak?
 
Po dlhšom používaní víriviek sa na nás zákazníci obracajú s otázkami, ako je možné, že aj keď používajú bazénovú chémiu podľa odporúčaných návodov, po nejakej dobe v horizonte jedného až dvoch rokov sa stáva údržba vody čoraz ťažšia. Po výmene vody vzniká v krátkej dobe biely zákal, voda už nie je taká čistá a krištáľovo priezračná. Hoci používajú čím ďalej vyššia koncentrácia prípravkov bazénovej chémie, flokulanty na odstránenie zákalu a iné prípravky, nedarí sa problém zvládnuť.
 
Problém je väčšinou v nedokonale vyčistenom cirkulačnom okruhu vírivky. Aj keď je vaňa na pohľad neustále čistá, v jej rozvodoch sa postupne usadzuje organické aj anorganické nečistota a tá je práve príčinou vzniknutého problému.
 

Pravidelné čistenie cirkulačného systému

Pri údržbe vírivého bazéna je potrebné myslieť nielen na vlastnú vaňu, ale aj na technické rozvody, ktoré sú schované pod plášťom vírivky. Voda vo vírivke sa dokáže udržať pomocou bazénovej chémie aj niekoľko mesiacov. Ale pre dokonalú starostlivosť o vírivý bazén je vhodné raz za 3 - 4 mesiace celý obsah vody vymeniť. A to je príležitosť pre dokonalé vyčistenie aj cirkulačného systému.
 

Čistenie pomocou SPA Rohrreinigeru

Pred vlastným vypustením vírivky by sa mal aplikovať prípravok Spa Rohrreiniger - čistič cirkulačného systému víriviek. Pri dávkovaní 500 ml na 1 m3 vody sa nechajú po dobu cca 15 - 20 minút pustená všetka obehové čerpadlá vo vírivke, vrátane vzduchovača a tak sa opláchnu všetky zariadenia a trysky. Potom je možné vodu vo vírivke vypustiť, vyčistiť prípadne steny pomocou prípravkov na to určených (napríklad Compactal) a ešte sa raz vírivka vypláchne a zvyšok vody sa vypustí. Zaistíme si tým dokonalé vyčistenie a preventívne predchádzame problémom so zanesenou vírivkou.
 
Pre dokonalú údržbu vírivého bazéna odporúča výrobca, v prípade, že používate na dezinfekciu vody kyslíkové tablety, kombinovať používanie SPA Rohrreinigeru na 2 - 3 vyčistenie pred vypustením vírivky s jedným čistením pomocou chlórového granulátu rychlorozpustného. Tento sa nadávkuje pred vypustením a voda sa nechá cirkulovať po dobu 4 - 6 hodín pre dokonalé vyčistenie systému toto metódou. Potom sa opäť vírivka vypláchne a môžeme napúšťať vodu novú. Ďalšie čistenie budete vykonávať opäť Spa Rohrreinigerem.
 

Použitie GUAA Staru 

Ak používate bezchlórovú chémiu, či chcete vyskúšať niečo iné, môžeme odporučiť aj prípravok GUAASTAR nepenivý. Tento profesionálny čistič sa používa aj v komerčných welness zariadeniach. Je to koncentrovaný intenzívne čistiaci nepenivý prostriedok, určený pre kúpeľné prevádzky, bazény a aquaparky, ale tiež pre čistenie víriviek a SPA bazénových filtrov. 
Dávkovanie je 100 - 200 ml / m3 vody vo vírivke. Postup je podobný ako pri Rohrreinigeru, teda pred vypustením nechať cirkulovať 5 - 10 minút a potom vodu vypustiť.
 
Možno sa na prvý pohľad zdá, že je údržba vírivého bazéna zložitá a používa sa príliš veľa prostriedkov bazénovej chémie. Avšak keď si raz navyknete na pravidelné postupy, tak odmenou je krištáľová voda, zdravé kúpanie pri optimálnych koncentráciách bazénovej chémie a dlhé roky užívania vírivého bazéna bez akýchkoľvek komplikácií.