Vyvločkovanie nečistôt

Čo je vyvločkovanie nečistôt?

Kto by sa chcel kúpať v špinavej vode, že? Aby ste mali žiarivo čistú vodu, je niekedy nutné vykonať tzv. Vyvločkovanie nečistôt. Pomôžu vám k tomu špeciálne prostriedky, tzv. Flokulanty.
 

Vyvločkovanie krok za krokom

Vo vode bazéna sú niekedy prítomné rôzne mikroskopické častice, ktoré zhoršujú kvalitu vody a jej priezračný vzhľad. Zákaly môžu vznikať prítomnosťou zvýšenej koncentrácie iónov vápnika, železa, mangánu alebo môžu byť prinášané do bazéna kúpajúcimi, napr. Mydlom či sprchovými gélmi. Tieto častice obaľujú baktérie a vírusy, ktoré tak lepšie vzdorujú dezinfekciu a dochádza tým k zhoršovaniu kvality bazénovej vody.

V mnohých prípadoch filtračné zariadenie už nemusí byť dostatočným riešením. Preto je nutné pristúpiť k tzv. Flokuláciu čiže vyvločkovanie nečistôt. Ide o fyzikálno chemický proces, ktorým sa z vody odstraňujú koloidné látky anorganického a organického pôvodu. K tomuto procesu slúžia rôzne vločkovača, napr. Floccer - vločkovač granulát od firmy Chemoform alebo od spoločnosti Stachema dodávaná Laguna flokul ultra. Cieľom vyvločkovanie je vytvoriť také podmienky, aby sa nečistoty prítomné vo vode previedli do separovatelné formy - väčších celkov, ktoré možno z vody odstrániť sedimentáciou, alebo filtráciou. Zoznam prípravkov, ktoré k vyvločkovaniu môžete použiť, nájdete tu.

Niekedy pomôžu s vyvločkovaním tiež priamo multifunkčné tablety, ktoré okrem vlastného ošetřrní vody chlórom obsahujú aj látky podporujúce vyvločkovanie. Takéto prípravky sú ideálne pomocníkom v okamihu, keď sa nechcete príliš zaoberať starosťami o vodu a hľadáte čo najjednoduchšie riešenie v podobe "univerzálnej tablety". Odporučiť môžeme napríklad Multifunkčné tablety 6v1 či Multifunkčné tablety pomaly mini, vhodné pre ošetrenie menších bazénov.

Existujú aj špeciálne prípravky pre vločkovanie, napríklad taký Fosfát Stop bez obsahu solí hliníka vyzráža ťažko odbúrateľné fosfáty z bazénovej vody. Zráža rozpustené fosfáty do väčších, filtrovatelných častíc.